Otázky ke zkoušce Mgr. Miroslav Luňák, Ph.D.
-
Úvod
- Definujte a) fyzikální veličinu a b) fyzikální jednotku.
- Jsou zadány dva vektory A= (Ax , Ay , Az ) , B= (Bx , By , Bz ) . Obecně určete souřadnice a) vektorového součtu, b) vektorového součinu a c) hodnotu skalárního součinu.
-
Kinematika hmotného bodu
- Vysvětlete pojmy, případně definujte veličiny: a) souřadná soustava, b) polohový vektor, c) rychlost, d) zrychlení (včetně jednotek). Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Definujte veličiny: a) polohový vektor, b) rychlost, c) zrychlení (vektorově). Uveďte jednotky všech definovaných veličin. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Uveďte rovnice pro výpočet časové závislosti polohy x a rychlosti v při přímočarém pohybu, a) pro pohyb rovnoměrný a b) pro pohyb rovnoměrně zrychlený. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Uveďte základní vektorové rovnice pro výpočet časové závislosti polohového vektoru a rychlosti při rovnoměrně zrychleném obecném (křivočarém) pohybu, t.j. pohybu v prostoru. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Napište parametrické rovnice pro výpočet souřadnic polohy x a y kruhového pohybu s využitím a) úhlové dráhy při obecném kruhovém pohybu, b) úhlové rychlosti a času při rovnoměrném kruhovém pohybu. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Napište rovnice pro výpočet časové závislosti souřadnic polohy x a y kruhového pohybu s využitím úhlové rychlosti a úhlového zrychlení při rovnoměrně zrychleném kruhovém pohybu. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Napište skalární rovnice vyjadřující souvislost a) obvodové a úhlové rychlosti, b) obvodového a úhlového zrychlení kruhového pohybu hmotného bodu.
- Jakými rovnicemi určíte a) tečné a b) odstředivé zrychlení kruhového pohybu? Vysvětlete význam všech veliči n, které vystupují v rovnicích.
-
Dynamika hmotného bodu
- Definujte základní veličiny dynamiky včetně jejich jednotek.
- Pomocí vektorových rovnic napište 2. a 3. Newtonův zákon. K popisu 2. Newtonova zákona využijte hybnost! Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Vysvětlete co je to a) setrvačná síla v neinerciální vztažné soustavě a b) napište rovnici pro výpočet této síly.
- a) Alespoň vyjmenujte zdánlivé síly v neinerciální vztažné soustavě, která rotuje vzhledem k inerciální soustavě. b) Napište vektorovou rovnici, kterou určíte odstředivou sílu v rotující neinerciální vztažné soustavě. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnici.
- Definujte a) mechanickou práci (integrální definice-vektorově) a b) mechanický výkon. Výkon vyjádřete i pomocí rychlosti, opět věktorově. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Definujte potenciální energii (integrálně pro obecné fyzikální pole) a uveďte její jednotku. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnici.
- Uveďte vektorovou definiční rovnici pro a) impuls síly a uveďte jeho jednotku. b) Napište vektorovou větu o hybnosti. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Definujte a) moment síly (vektorově) a b) moment hybnosti (vektorově). c) Rovnicí uveďte jejich souvislost. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
-
Soustava hmotných bodů
- Vysvětlete následující pojmy sloužící k popisu soustavy hmotných bodů: a) stupeň volnosti, b) vnitřní síly. c) Jaký vliv mají vnitřní síly a momenty vnitřních sil soustavy hmotných bodů na pohybovou změnu soustavy?
- a) Definujte slovy a b) stanovte obecný výpočet polohy těžiště soustavy hmotných bodů. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Odvoďte nebo alespoň formulujte I. a II. impulsovou větu pro soustavu hmotných bodů. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
-
Tuhé těleso
- Co je to tuhé těleso? a) Kolik má nejvíce stupňů volnosti? b) Jaký je obecný výpočet jeho těžiště?
- Určete vektorové podmínky rovnováhy tuhého tělesa. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Jak vzniká a) posuvný, b) otáčivý pohyb tuhého tělesa?
- Vysvětlete základní vlastnosti a) posuvného a b) otáčivého pohybu tuhého tělesa.
- Vyjmenujte veličiny, které mají stejnou hodnotu pro libovolný bod tuhého tělesa a) při pohybu posuvném, b) při pohybu rotačním?
- a) Jak je integrálně definován moment setrvačnosti tuhého tělesa a jaká je jeho jednotka? b) Uveďte Steinerovu větu! Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Jak určíte kinetickou energii tuhého tělesa a) pro translační pohyb a jak b) pro rotační pohyb. c) Jaká je kinetická energie při pohybu tuhého tělesa rotujícího kolem osy, která se translačně posouvá.
- Jakou vykoná těleso práci, pokud se pootočí o úhel j při působení momentu síly M (v integrálním tvaru, vektorově)? Jaký má při tom výkon (vektorově)? Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
-
Gravitační pole
- Uveďte obecný výpočet gravitační potenciální energie: a) tělesa v gravitačním poli planety obecně s nulovou potenciální energií v nekonečnu, b) tělesa na Zemi s nulovou potenciální energií na povrchu Země)
- Nakreslete do grafu závislost gravitační potenciální energie tělesa na vzdálenosti od středu planety a) pro pole s nulovou potenciální energií v nekonečnu b) pro těleso v okolí Země s nulovou potenciální energií na povrchu Země.
-
Hydrostatika
- a) Definujte rovnicí povrchové napětí a vysvětlete význam veličin, které v rovnici vystupují. b) Uveďte jeho fyzikální podstatu a jednotku! c) Uveďte důkazy jeho existence!
- a) Které dva druhy tlaku jsou v kapalině? b) Napište (obecně vektorově) Eulerovu rovnici pro hydrostatický tlak a potom ji specifikujte pro gravitační pole! Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnici.
- Napište obecnou integrální rovnici pro tlakovou sílu působící na obecnou plochu S, je-li znám tlak v závislosti na poloze p(x,y,z). Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnici.
- Napište rovnici pro vztlakovou sílu působící na těleso ponořené do kapaliny (Archimedův zákon). Objem tělesa je V a jeho ponořená část je V0. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnici.
- Napište rovnici závislosti atmosférického tlaku na výšce h nad Zemí a tuto závislost zakreslete i graficky!
-
Hydrodynamika
- Definujte a) objemový průtok, b) hmotnostní průtok kapaliny! Uveďte rovnici kontinuity pro stlačitelnou kapalinu! Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- Odvoďte nebo alespoň napište tři typy objemových hustot energie proudící kapaliny (člen kinetický, tlakový, výškový). Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- a) Napište Bernoulliovu rovnici a vysvětlete význam všech veličin, které v ní vystupují. b) Vyjmenujte názvy členů Bernoulliovy rovnice!
-
Mechanické kmity
- Vysvětlete následující pojmy mechanického kmitání: a) amplituda, b) fáze, c) frekvence. d) Jak nazvete kmity, působí-li na oscilátor pouze direktivní síla?
- Napište rovnici časové závislosti a) výchylky, b) rychlosti, c) zrychlení vlastních kmitů. d) Od všech těchto veličin určete jejich efektivní hodnoty.
- a) Definujte tuhost harmonického oscilátoru. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnici. b) Jaká je výchylka oscilátoru, působí-li na něj maximální síla?
- a) Co je to direktivní síla, jak souvisí s výchylkou kmitů?
- Určete a) kinetickou, b) potenciální a c) celkovou energii oscilátoru.
- Napište rovnici pro a) výchylku a b) energii podkriticky tlumeného harmonického oscilátoru.
- Napište podmínku pro vznik a) kriticky, b) podkriticky a c) nadkriticky tlumeného kmitavého harmonického pohybu. d) Který z nich je periodický?
- a) Jak určíte frekvenci tlumených kmitů? b) Definujte útlum. Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.
- a) Definujte logaritmický dekrement útlumu! b) Jak se tento parametr tlumení určí pomocí součinitele tlumení a periody tlumených kmitů? Vysvětlete význam všech veličin, které vystupují v rovnicích.